Dünya Müminin Zindanı , Kafirin de Cennetidir.

10 Nisan 2015 Cuma

Silah Nasıl Yapılır - Silah Yapımı

Posted at  11:34  |  in  silah nasıl yapılır

Uzaktan veya yakından canlıları öldürebilen, yaralayabilen böylece etkisiz kılan, cansızları parçalayan yok eden araç ve aletlerin tümüne denir. Silahları genel olarak şöyle tasnif mümkündür

1- Ateşli silahlar,

2- Patlayıcı maddeler,

3- Saldırı ve savunmada kullanılan her türlü kesici, delici, bereleyici enstrümanlar (ateşsiz silahlar),

4- Yakıcı, yaralayıcı, zehirleyici, boğucu, kör edici kimyasal silahlar.

Ateşli Silahlar:

Mermi denilen özel şekil ve nitelikteki maddeleri barut gazı basıncı ile uzak mesafelere yönlendirerek atabilen silahlardır.

Çeşitleri kabaca şunlardır:

Ağır ateşli silahlar: Birden fazla kişi tarafından kullanılabilen, ağır, tahrip gücü yüksek, menzili uzun silahlardır. (havan, uçaksavar)Hafif ateşli silahlar: Tek kişitarafından kullanılabilen uzun veya kısa namlulu silahlardır. (tabanca, tüfek)Harp tüfekleri: Yivli - setli namlulu, uzun menzilli delici güçte silahlardır.(M16, AK-47, G3)Av tüfekleri: Yivli veya yivsiz (kaval) namlulu olabilir. Otomatik tipleri de mevcuttur.Toplu tabancalar: Toptan dolma, genellikle 5-7 mermi alan silahlardır.Otomatik tabancalar: "Otomatik" ibaresi, fişeği kendi kendine doldurması ve boş kovanı atması manasındadır. Kendiliğinden dolduruş yaparlar. İlk dolduruş atıcı tarafından yapılır. Müteakip dolduruşlar spontanedir. (kendiliğinden-anında-canlı)Tam ve yarı otomatik olabilirler. Yarı otomatiklerde her atış için tetiği ayrı ayrı çekmek gerekir. Tam otomatiklerde tetik bir kere çekildiğinde bırakılıncaya veya fişek bitinceye kadar atış devam eder, şarjör kapasiteleri 13-17 civarındadır. Ek şarjörler yapılarak kapasite 24-30'a çıkarılabilir.

Makineli tabancalar, el tabancalarından daha büyük ve şarjör kapasiteleri daha fazla (15-71 mermi) olan, tam veya yarı otomatik ateş edebilen tabancalardır. (MP5, Sten)

Share this post

About Naveed Iqbal

Nulla sagittis convallis arcu. Sed sed nunc. Curabitur consequat. Quisque metus enim venenatis fermentum mollis. Duis vulputate elit in elit. Follow him on Google+.

0 yorum:

About-Privacy Policy-Contact us
Copyright © 2013 Ne Nasıl Yapılır - Nasıl Çalışır. Blogger by
Tüm Hakları Saklıdır Blogger.
back to top